Osiedle tkaczy - luksusowe lofty w Żaganiu
Obecnie przystępujemy do remontu i adaptacji fabryki , na którą w czasach rozkwitu składało się kilkanaście budynków (
patrz rysunek 1 - plan zagospodarowania terenu), a której początki sięgają 1816 r. Wówczas to cech sukienników kosztem 10 000 reńskich talarów zbudował w tym miejscu folusz. W budynku mieszkalnym znajdującym się na terenie dawnej fabryki znajduje się wmurowana w fasadę , fundacyjna płyta z piaskowca z wyrytą na niej datą zbudowania domu -1818r.
W 1841 r. folusz doszczętnie spłonął. Na jego miejscu rok później, oprócz nowego folusza zlokalizowano w nowo wybudowanej hali przędzalnię i apreturownię (wykończalnię z farbiar- nią). Fabryka nosiła nazwę Gewerksfabrik (fabryka rzemieślnicza) i w okresie późniejszym została wyposażona w tkalnię, stając się jedną z wielu fabryk sukna, które pracowały na terenie Żagania (
patrz rysunek 2 – projekt wieży zegarowej budynku administracyjnego).
W czasie ostatniej wojny nieopodal fabryki Niemcy, silami jeńców wojennych, zbudowali olbrzymią oczyszczalnię ścieków, której resztki do dziś się zachowały (zapewne miała oczyszczać m.in. ścieki z obozów Stalag Luft 3 i Stalag VIII C).
Po wojnie obiekty fabryki uległy częściowej dewastacji i służyły jako obiekty, magazynowe, a od 1974 r. po remoncie były filią Żarskich Zakładów Odzieżowych.